تاریخچه شهرداری

تاریخچه شهرداری چابکسر

اسامی شهرداران محترم پس از پیروزی انقلاب اسلامی .

ردیف نام و نام خانوادگی تاریخ شروع بکار تاریخ پایان
۱ محمد درویشی ۵۸/۲/۹ ۵۸/۶/۱۱
۲ سید جلال میرحیدری ۵۸/۶/۱۱ ۵۹/۱/۹
۳ حجت پاکیده ۹۵/۳/۱۰ ۶۰/۱۱/۱۰
۴ رضا محمد نژاد ۶۰/۱۱/۱۰ ۶۱/۴/۱۶
۵ فرهاد کرمی ۶۱/۴/۱۶ ۶۲/۹/۱
۶ محمد علی ترابی ۶۲/۹/۸ ۶۴/۴/۲
۷ مهدی علیزاده ۶۴/۴/۳ ۶۵/۳/۲۷
۸ گل محمد رستمی ۶۵/۳/۲۸ ۶۹/۲/۱
۹ سید تقی داودی ۶۹/۲/۶ ۶۹/۱۲/۲۰
۱۰ محسن ستوده ۶۹/۱۲/۲۰ ۷۶/۶/۱۰
۱۱ رضا روحی ۷۶/۶/۱۱ ۸۲/۲/۳
۱۲ احمد حکیمی نژاد ۸۲/۳/۳ ۸۳/۱۲/۱۰
۱۳ خداداد قنبرزاده ۸۴/۱/۳۰ ۸۶/۸/۷
۱۴ رمضان علی علیزاده ۸۶/۱۰/۱۶ ۸۷/۷/۱۶
۱۵ محمد پورحسین ۸۷/۹/۱۴ ۹۰/۹/۱۶
۱۶ بهرام غنوی ۹۱/۱۱/۳۰ ۹۷/۰۴/۲۱
۱۷ ضیاء باژرنگ ۹۷/۰۶/۰۱

تاریخچه شهر چابکسر :

شهر چابکسر  در منتهی  الیه  استان گیلان و در حد فاصل  استان  گیلان  و مازندران  در کوتا ترین  فاصله  بین کوه  و دریا  حداکثر  ۱۳۰۰  متر  در شمال  کشور قرار دارد  . به دلیل  فاصله  کم با کوه  و دریا  و برخورداری از اقلیم  معتدل  خزری  بر خوردار  می باشد . در گستره  و جغرافیایی چابکسر  ۴ محصول  عمده ی کشاورزی  یعنی  برنج ،  چای ،  مرکبات،  و کیوی  در کنار  همدیگر  رشد می کنند . همچنین پرورش  گل و گیاه  به صورت  چشمگی  و گسترده  اقلیم  مناسب  منحصر به  فرد چابکسر  را نه در گیلان  و مازندران  بلکه  در خاور میانه  در ذهن  تداعی  می کند .

با توجه  به خصوصیات  جغرافیایی حاکم  بر منطقه  یعنی  رشته کوه البرز  و دریای  خزر  ،  چابکسر  از نظر  جاذبه های گردشگری  از تنوع  ویژه ای  بر خوردار  می باشد . مسافران و گردشگران  با حضور  خود  در چابکسر  در کوتا هترین  فاصله  زمانی  می توانند  از مواهب  دریا  و همچنین  زیبا ییهای عرصه های  جلگه ای  کوهپایه ای  کشتزار  ها چشمه سارها ، رودها و سکونت گاههای انسانی بهره مند شوند .

اندیشیدن  به محیط  زیست  به اندازه ی عمر اجداد  ماقدیمی  است . بقای  آن ها  بستگی  به آگاهی  آن  داشته است . امروز  نیز  محیط  زیست   در شکل  گیری  هر یک  از ما نقش  تامین  کننده  ای دارد  زیرا  رشد  و نمو  انسان  به صورت   طبیعی  و در شرایط  نبود  محرک  های زیست ‌محیطی صورت  نمی گیرد  . محیط  زیست  در مورد  بیشتر  ما و در  جامعه ی   تکنولوژیک  جدید  عبارتست  از آن چیزهایی که در زندگی  روزمره  با آن  سر و کار  داریم .

تاریخچه  چابکسر :

چابکسر در قدیم  قسمتی  از سرزمین رانکوه   بوده است  . رانکو  آخرین  بخش  شرقی  گیلان بود ه است  از  شمال  به  دریای  خزر  ، از شرق  به تنکابن  ، از جنوب  به رود بار الموت  و رودبار  حسینقلی خانی  و از  غرب   به دیلمان  و لاهیجان  محدود می شد . چابکسر  سابقا  میانده نام داشت  که هم اکنون  نام یکی  از محله های چابکسر  است .

وجه تسمیه چابکسر :

کلمه ی  چابکسر  از دو کلمه ی چاب و و کنار  گرفته  شده که به همین  جهت  آنرا چاب کنار  ویا  کنار دریا  می گفتند  که به تدریج  به چاب سر و سپس  به چابکسر  تبدیل   شده است .  و روایت  دیگری  هم رواج  دارد که در گذشته  در هنگام  عروسی ما بین  خانه عروس و داماد  سوارانی  مسابقه  می دادند  و  برنده  مسابقه از عروسی  خلعت  می گرفت  است . گویا  در آن زمان  سوارانی  چابکی  در این  منطقه  وجود  داشته اند  که کلمه ی چابکسر از آن  مشتق شده است .

موقعیت  جغرافیایی چابکسر

چابکسر در جنوب  غربی  دریای خزر   و شرقی ترین  نقطه استان  گیلان  واقع  شده است . از نظر  موقعیت  جغرافیایی در ۵۰ درجه   و ۳۴ دقیقه  طول  جغرافیایی و ۳۶  درجه  و ۵۷ دقیقه  عرض  جغرافیایی قرار دارد  . شیب  اصلی آن  در سمت  جنوب به شمال  است . چابکسر  مرز بین  گیلان  و مازندران  بوده که توسط  رودخانه  سمام  (سامان رود ) از استان مازندران  – رامسر  جدا  می شود . در حقیقت  می توان گفت  چابکسر  گره ارتباطی  بین این  ۱۲ استان می باشد  . از  شمال  به دریای  خزر  ،  از جنوب  به کوههای  البرز  ، از غرب  به کلاچای  و از شرق  به رامسر  محدود  می شود . فاصله  ی آن با رامسر  ۸ کیلومتر  ، کلاچای ۲۰ کیلومتر ، رودسر ۳۰ کیلومتر ، و با  مرکز استان  یعنی شهر  رشت  ۱۰۲ کیلومتر  می باشد .

 زمین شناسی چابکسر :

قسمت کوهستانی  البرز  از سنگهای رسوبی  و آتشفشانی  و متامرفیک  متعلق به پرکامبرین  تا کواتونوی ،تشکیل  شده است . در پاره ای نقاط  به ویژه  در ارتفاعات  زیاد سنگهای آهک  و بازالت و آندزیتی بدون

پوشش نمایان است . قشر های زیادی  از سنگها ی آهکی  کو تا سه و لایه هایی از سنگ  باز است .

در این منطقه دیده می شود . که گاه آبخانه های خوبی را تشکیل  می دهند . جلگه های منطقه  از رسوبهای  رودخانه ای (آلویال ) است که روی  لایه های  متعلق  به دوران  چهارم  قرار  دارد . بطور کلی  در تمام  منطقه  از کوه  به طرف  دریا  لایه های آبرفت  ضخیم  تر می شود  و شیب  عمومی جلگه  به طرف  دریاست . طی  میلیون ها سال  رودها ی منطقه  اراضی  کوهستانی  را شسته  و خرد  کرده و مواد رسوبی  را در سواحل  خزر  به جا  گذاشته اند .  وجه  مشخصه  مرفولوژی  و مرفودینامیکی  و همچنین اساس  همبستگی  کوههای مرتفع  و اراضی  پست  از نظر  ترتیب  ناهمواریها همانا  وجود  دره هایی که جریان  آب  در تمام  سال  در آن ها  ادامه دارد . رسوبات  حاصل  از فعالیتهای  فرسایش  و جابجایی رودخانه ای  اغلب  در۹۹۹  و دهانه رودخانه ها بجای گذاشته می شوند . از آنجائیکه  تغییرات  ناشی  از جزر و مد  در خط ساحلی  بسیار  اندک  بوده  و حرکات  سیلابی  ضعیف  هستند .

این رسوبات اغلب  در اراضی  آبرفتی  ته نشین  گشته و یا  به موازات  ساحل  جابه جا  می شوند . تعدادی  از رودخانه های کوتاه منطقه  نظیر  هچین رود  یا اچار رود و میانده رود  و … در طول  مسیر خود  دره های عمیقی  را به وجود  می آورند  . نیروی  ناهمواری زیاد همواره با فراوانی  بارش  در موارد  زیادی  موجب  افزایش  فوق  العاده  قدرت  جابه جا ئی در دامنه  ها گشته و علاوه بر آن  لغزش  زمین  و جدائی   توده های خاکی  را سبب می گردند که شکل  گیری  سطح  خارجی  نقش  موثری دارند . جلگه های آبرفتی و اراضی  منطقه  چابکسر  شرایط  بسیار  مناسبی  را برای  کشاورزی  بوجود  آورده  است  بطوریکه انواع  و اقسام  محصولات  همده ی کشاورزی  ماند  مرکبات  ، برنج  و چای  با کیفیت  خوب  در این  منطقه بدست  می آید  و می توان  گفت  که جزء  یکی از مناطق  نادر کشاورزی  در سطح  کشور  است چون  تقریبا  از هر  نوع محصول  و میوه در این  ناحیه  بدست می آید .

جنس زمینهای منطقه مورد مطالعه

جنس زمینهای منطقه  مورد مطالعه  از نوع رس – شن بوده که روی  هم در طبقات  مختلف  زمین  قرار  گرفته است . این  زمینها در وسعت  زیاد  به کشت  محصولات  مختلف  مانند برنج ، چای ، کیوی ، انواع  صیفی جات  و سبزیجات  و غیره اختصاص  یافته  است  در هر صورت  خاکهای منطقه  از دسته  خاکهای  سنگین  و نیمه سنگین  به شمار  آمده و هر  نوع  از محصولات  ذکر  شده  با خاکهای مشخصی سازگاری دارند . چنانچه چای با خاکهای  دارای PH خیلی اسیدی  با بافت سیلیت و برنج با خاکهای PH نسبتا خنثی  و بافت  متوسط و رسوبی و رسی سازگاری دارد . ولی بدون  توجه  به PH  خاک منطقه  که جابجایی اسیدی  و در  نقطه ای  قلیایی و یا خنثی  باشد در خاکهای  دارای PH خیلی اسیدی  که برای چای مناسب است می توان برنجکاری  نمود  چنانکه  این کار  را انجام می دهند و یا  اینکه مرکبات  کشت می نمایند . به طور  کلی  در منطقه کمتر  به نوع  خاک برای کشت  محصولات  توجه  می شود .

 زلزله در چابکسر

این منطقه  در  دامنه   سلسله  جبال  البرز  واقع  بوده و زمینهای آن  از لایه های شنی  و رسوبی  تشکیل  یافته  و همواره   این امکان وجود دارد  که زلزله  هائی  که مرکز  آن  در اطراف  و جنوب  غرب  و سلسله  جبال  البرز  قرار دارند  . بصورت  یک  کانون  زلزله  خیز  در آید  .که زلزله  مهیب  ۳۱ خرداد  سال ۱۳۶۹ با قدرت ۲/۷ آنرا به  اثبات  رسانیده است .

 توپوگرافی منطقه

وسعت  ۳۳۰ کیلومتر مربع  منطقه  چابکسر  در دو ناحیه  جلگه ای  و ناحیه میان بند (کوهستانی و کوهپایه ای جنگلی ) و قسمت کلی  در ناحیه  کوهستانی  واقع  شده  است.  شیب منطقه از جنوب  بسمت  شمال  یعنی دریای خزر  بوده  و قسمتهای جنوبی پوشیده از جنگلهای انبوه و دارای ارتفاعات  جنگلی  تا ۳۰۰۰ متر  می باشد .

 کوهها

کوههای  شمالی  ایران قسمتی  از چین  خوردگی های  بزرگ  آلپ و هیمالیا  در دوران  سوم  زمین شناسی  است  که به صورت  رشته های  مختلف  ولی  در یک  سیستم  دنباله کوههای قفقاز از آرارات  در خاک  ترکیه   شروع  شده در جهت  غرب  به شرق  به طول  ۱۰۰۰ کیلومتر  ممتد به هندو کش  در خاک  افغانستان  ختم  می شود . کوههای  منطقه  چابکسر  با جنگلهای سر سبز  و قلل  مرتفع  بر فگیر  قسمتی از سلسله جبال البرز  در ناحیه  مرکزی  می باشد . این کوهها  در  دوران  چین  خوردگی آلپی تکوین  یافته  با ققلی  مرتفع  و دره هائی  عمیق مانند  سد  عظیم  قوسی  شکل  به طول  کمتر از ۲۰ کیلومتر  بین دریای خزر  و فلات  مرکزی  ایران (قزوین ) واقع  شده است  .ارتفاع  کوههای منطقه  متفاوت  است  . قلل  و کوههای  تو که سرکو با ۳۰۲۲ متر ارتفاع ، سر کو راکو و کوه سماموس با ۳۶۲۰ متر  ارتفاع  در مرز  استانهای گیلان (چابکسر ) مازندران (رامسر ) واقع  شده است . ارتفاعات (تماشا کوه) از قلل و کوههای مرتفع  و بلند بوده و تعداد زیادی ارتفاعات پست  تر  مانند (کوه بلک کوه کبوتر آبکش (شاسروس)، کوه پورسرا ، طارم کوه  و … در منطقه دیده می شود .

 جلگه ها

جلگه  چابکسر بین دریای خزر و دامنه کوههای البرز  واقع  شده است  . این جلگه ها از رسوبات  رودخانه ای واقع  در منطقه  تشکیل  شده است . طول  جلگه کمتر  از  ۲۰ کیلومتر  و عرض  ان بستگی  به طول  رودخانه های حوضه و رسوبات  حمل  شده توسط  آن ها دارد . هرچقدر  طول  رودخانه ها  بیشتر  باشد  بر وسعت  جلگه ها افزوده می شود . بطوریکه  شاخه ی اصلی رودخانه خشکرود دارای طولی به مساحت ۲۴ کیلومتر  می باشد . بدین  لحاظ وسعت جلگه در این  قسمت  بیشتر  از مناطق  دیگر می باشد .

روستاهای واقع در حوزه  نفوذ  مستقیم

این روستا ها به فاصله حداکثر  ۱۲ کیلومتر  از چابکسر  واقع گردیده است و موقعیت و فاصله  ان ها  ایجاب می کند  که روستاییان  ساکن  در آن  ها جهت تامین  نیازهای خود  از خدمات  موجود  در  شهر  چابکسر استفاده  نمایند و بطور کلی  محدودیتهای موجود  بهداشتی  ، آموزشی  ، خدماتی  روستایی خود  را بااستفاده از  امکانات  چابکسر  بر طرف  نمایند .

این روستا ها  عبارتند  از :  سرولات – شیخ زاهد محله – چایجان – اوشیان – قاسم آبا علیا – دوران – هلوکله – سورخانی – میانده – سیاهکلرود- بند بن -قاسم آباد  سفلی –  کبوتر آبکش – جنگسرا – لی کلام – لیمه سرا – دوگلسر.

روستا های واقع  در حوزه ی نفوذ  غیر مستقیم (ضعیف)

روستا های  واقع  در  حوزه نفوذ  غیر مستقیم  شهر  ، آبادیهایی هستند  که در فاصله ی دور تر  از  شهر واقع  شده است و بخاطر  داشتن  جمعیت  کم  و اثرات اندکی که بر روی شهر  دارند جزء روستاهای حوزه نفوذ  ضعیف  اند . این روستاها  اکثرا  فاقد  واحدهای  آموزشی  بوده  و تحت  پوشش  خانه های  بهداشت  سورخانی ، سرولات  ، جیر اوشیان  دوران محله ، شیخ زاهد  محله هستند  از  آنجائیکه  فاقد  اکثر  امکانات  شهری  و روستائی اند فقط به ذکر نام  تعدادی  از آبادیها  اکتفا می شود .

چملک سرا – خشک سرا – سیا کش – شمشاد پشته  – شین گرد – گرچه آب – مازولکه – ارزن پشته ، بینه پهلو ، پشتاسران – ترک ، جینکی – ماسرک-چاله سرا- کولو جیگاور- چاش لم- .

: پوشش گیاهی شهر چابکسر

 پوشش گیاهی

برطبق  آمار  و نقشه   های موجود  سازمان  جنگلداری  استان  گیلان  حدود  ۰۰۰/۱۷۰ هکتار  جنگل در قسمت  جنوبی  محدود ه بخش  چابکسر  وجود دارد که پوشیده از جنگل  های سر سبز  و انبوه  و اکثر ا بکرو دست  نخورده و به  صورت  منطقه ای  زیر  پوشش درختان  گونه خرمندی  و ممرز و لیکی و خدمندی و ممز خدمندی و ممرز و راش  – لیکلی  و راش   و ممرز  و  و بلاخره  افرا وراش  است . همچنین در پوشش جنگلی  منطقه گونه های شمشاد  – توسکا  ون و سر نیز وجود دارد .

 بررسی  جغرافیای انسانی  شهر  چابکسر

قومیت و زبان

در محدوده بخش چابکسر  قومیت  مردم  ،  دلیلم  و گیل بوده و بطور  کلی  اکثرا  در نواحی  دشت و جلگه هویت گیل داشته و به زبان گیلکی  محاوره دارند و در نواحی  جنوبی  اندکی  از نژاد دیلم  هستند ، که بیشتر  به  گاوداری در جنگل ها و مرتع  اشتغال  دارند .

 دین

دین  مردم  چابکسر  اسلام  و پیرو مذهب شیعه اند.

  شهر چابکسر  بر حسب  جنس و  سواد  در سالهای ۱۳۷۰  در این  سال شهر  چابکسر  دارای  ۲۲۰۳  خانوار  و ۱۱/۰۷۵نفر  جمعیت  بوده که  از این  تعداد  ۵۶۴۱ نفر  را مردان و ۵۴۳۴ نفر   را زنان  تشکیل  میدادند. تعداد با  سوادان آن ۷۷۷۹ نفر  بود .

بررسی  حوزه ی نفوذ شهر چابکسر

 تعریف  کلی  از حوزه  ی نفوذ

اصلا هر  مرکز  جمعیتی  با آبادیهای اطراف خود  دارای  روابط  متقابل  است . این روبط  با تاثیرات  مهمی  را  در طرفین  ایجاد  می کند  و اگر  در برنامه   ریزیهایی شهری این  روابط  و اثرات  ناشی  از آن نادیده گرفته شود واکنش و تاثیرات   بعدی  از  کنترل  ارج  خواهد  شد .

همانگونه که نمی توان  جامعه ای  را  خود کفای  مطلق پیدا کرد  و بهر حال  با  محیط اطراف  خود  روابطی  خواهد  داشت  شهر  نیز به  مثابه  همان  جامعه نمی توان مجدد و فارغ از تاثیرات محیط  بیرون خود  متصور  گردد . مطالبات  حوزه نفوذ  که بخشی  از مطالعات  طرحهای  شهر سازیست نقش تعیین کننده در برنامه ریزی  و طراحی  دارد .

اما  این  مطالعات طرحهای  اگر  در چار چوب  مطالعات منطقه  ای نباشد بدون  شک ابعاد  کلی  قضیه را نمی توان ترمیم نماید  و این  چنین است که اغلب  طرحهای تهیه شده دور نمای طراحی شده  دور نمای طراحی  شده  را دور  از  واقعیتهای  مملوس ترسیم می نماید

 : خدمات  شهری چابکسر

آب:

منابع  آب چابکسر  در حال  حاضر  چشمه میانده  ی چابکسر  با آبدهی  حدودا  ۱۰ لیتر  بر ثانیه یا میزان  آبدهی  ۲ حلقه  چاه  عمیق  در  رودخانه ی آچی رود  چابکسر  (میانده ) است .

چاه شماره  ۱ با آبدهی  حدودا  ۷ litr/s  چاه شماره  ی ۲  با آبدهی  ۸ litr/s‌

مخازن  آب : ۲ مخزن  زیر زمینی  به حجم  ۱۰۰ و ۱۵۰ متر مکعب  ( از جنس  بتون ) و یک  مخزن  هوایی  به حجم  ۲۵۰ متر مکعب  که مخزن  زمینی  فقط  وظیفه ی  ذخیره ی آب  و مخزن  هوایی هم  وظیفه  تعادل فشار  شبکه و هم  ذخیره ی آب  را دارد  . آب  از مخزن  ۱۵۰ متر مکعبی در داخل  شهر  و آنجا کلرزنی  و پمپاژ می شود و به داخل  مخزن  هوای  واز  مخزن  هوایی هم  وارد  شبکه ی  آب  شهر  می شود .

چاه ها : آب  چاه ها  بعد از کلر زنی  به طور مستقیم  به داخل  شبکه ی  آب  شهر پمپاژ  می شود و بعد  از پر شدن شبکه آب  اضافی  از طریق  کانالهایی  به داخل  فاضلاب وارد می شود .

میزان تولید  آب  سالانه ی شهر  چابکسر  در سال  ۸۵ ۸۴ ، ۴۰۲ هزار  متر مکعب  است

بیشترین  مصرف  در مرداد  ماه  است  که گاها  مصرف  از تولید  بیشتر  و تقاضا  بیشتر است .

همچنین  بیشترین  مقدار  مصرف آب  در روز  آخر  سال  و قبل  از تحویل  سال نو  بیشترین  دقت فشار  را داریم  لذا  در  طرح  جامع  آبرسانی  چابکسرآب  شهر  چابکسر  از چاه های  فلمن  رودخانه ی  پل رود  کلاچای  در دست  اجرا  است . خط  انتقال  نزدیک  به ۲۵ کیلومتر  از کلاچای  به چابکسر  آب مردم  شهر چابکسر  را تامین  می کند  . همچنین  قبل  از طرح  جامع  یک  طرح  کوتاه مدت  نیز  در دست  اجرا  است  که ۵  حلقه  چاه در حاشیه  رودخانه ی آچی رود  حفر  شده و همچنین  یک مخزن  ۵۰۰۰ متر مکعبی  زمینی  که آب  منطقه ای گیلان  کار تجهیز و انتقال  به مخزن  ۵۰۰۰ متر  مکعبی  را بر عهده دارد  در طی  سال های ۸۶ به بعد  در  حال اجرا است .

 برق

تاسیس  اداره ی برق چابکسر  مربوط به سال  ۱۳۴۲ می باشد  . برق چابکسر از خط ۲۰ کیلو ولت که از پست  شهید  رحیم آباد کلاچای تغذیه می شود  تامین می گردد که در  داخل  حوزه ی استحفاظی  اداره ی برق می باشد .

اداره پست :

اداره پست چابکسر در سال ۱۳۵۸ احداث و از سال ۱۳۵۹ مورد استفاده قرار گرفته است .

– معابر حمل و نقل :

نسبت سطح معابر  شهری  به کل  مساحت  شهر  ۲ درصد  است . متوسط تعداد سفرهای روزانه بین شهری  و درون شهری  به علت  عدم  وجود مطالعه  ترافیکی در طرح ها  مشخص نیست . شهر فاقد  پایانه  مسافربری بین شهری  و خیابان کمربندی  است . در شهر  چابکسر  وسائل  نقلیه  عمومی  اتوبوس  و مینی بوس  وجود ندارد  . تنها وسیله نقلیه عمومی  تاکسی  می باشد .

 کتابخانه :

تا سال ۱۳۸۵ شهر چابکسر  دارای یک کتابخانه عمومی بوده است

جایگاه گاز طبیعی (CNG)

امروزه توسعه  شهری  بدون توجه به مسائل  زیست محیطی  امکان  پذیر  نمی باشد در واقع  توجه به مسائل  زیست  محیطی نشانگر  توسعه ی  یک شهر می باشد . به همین جهت شهرداری چابکسر نیز برای اهمیت  دادن به این  موضوعی زمین به مساحت  تقریبی ۲۰۰۰ متر مربع  را در اختیار  سازمان  بهینه سازی مصرف سوخت  قرار داد تا نسبت  به احداث  جایگاه  گاز طبیعی  اقدامات لازم  را انجام دهند  تا ضمن بر خورداری  شهروندان  و مسافرین  متعدد برای استفاده وسایل  نقلیه گاز سوز  محیط زیست  نیز آلاینده ها مبری گردد .

بازارچه سنتی :

عرضه محصولات  فرهنگی و بومی  منطقه همواره از جایگاه  ویژه ای در ارائه  فرهنگ یک منطقه  دارد  به همین  جهت  شهرداری  چابکسر  بر آن شد  جایگاهی  را برای  ارایه ی  محصولات  بومی  و صنایع  دستی  منطقه اختصاص  دهد  و به همین  جهت  در مجاورت   میدان  سرولات   که منطقه  بسیار زیبایی   در مجاورت  دریا   دارد   کلنگ بازارچه  سنتی  به زمین  خورد  و یک  نمونه  غرفه از این  بازارچه  نیز  احداث  گردید  تا پس از طی عقد قرار داد تعداد  مناسبی  از این  غرفه ها احداث شود .